А хто поверне українцям 5 млрд доларів за Приватбанк? — Пинзеник

Криминал, Общество

Пам’ятаю події десятирічної давності, коли в період розгортання фінансової кризи лопалися один за іншим десятки банків світу.

Деякі з них рятували уряду, проводячи їх примусову націоналізацію. Пам’ятаю і націоналізацію одного з європейських банків, за який власникам заплатили – аж 1 євро.

Про це написав сьогодні в ФБ народний депутат Віктор Пинзеник.

Бо банк не коштував більше. Хоча власники вклали коли-то в його капітал не мільярди, а десятки мільярдів євро. Але це було колись. Але більша частина непрацюючих активів (кредитів, які взяли і не повернули) відносяться в кінцевому рахунку на зменшення капіталу банку (після «проїдання» резервів та прибутку банку).

І це правильно. Тому що клієнти банку або громадяни країни повинні нести відповідальність за кризу банку, а в першу чергу – його власники.

Не згадував би таких фактів, якби це не стосувалося нашого часу.

В Україні, на відміну від інших країн, банківський криза затягнулася на десятиліття. Небажання вчасно і адекватно реагувати на проблему зумовили таку глибину і масштабність кризи. І в багатьох українських банках капітал не просто зник, а став від’ємним.

Простою мовою – кошти від наданих кредитів надходили в набагато менших обсягах, ніж потрібно для повернення боргів банку перед вкладниками та іншими власниками грошей. Цей розрив часто не покривав «останній бастіон» – власний капітал банків, реально набував мінусові значення.

Деякі банки в такій ситуації довелося рятувати шляхом націоналізації. В Україні таким банком став ПриватБанк. На його порятунок уряд витратив понад $ 5 млрд доларів.

Не приймаємо це до серця, і не сприймаємо як проблему, тому що банк не накрився разом з грошима своїх вкладників і підприємств? Тому що в такому випадку зрозуміли б краще, на відміну від варіанту націоналізації, коли витратив гроші бюджету.

Але заплатили з того ж кишені, тільки через бюджет. І не якимись папірцями, як заявляють, а зобов’язаннями, за якими і відсотки, і погашення ведеться цілком реальними гривнями. І продати ці папірці можна теж за реальні гривні.

І тепер нам не інакше, як довгоочікуване «щастя» треба сприймати повідомлення про спроби забрати назад банк або отримати компенсацію капіталу націоналізованого банку. По справедливості. А як же інакше?

А хто нам поверне $5 млрд, витрачених на порятунок цього банку? Бюджет якої країни? Або більшість з нас і надалі буде жити ілюзіями, що бюджет нас не стосується і нашої кишені не зачіпає?

«>

09.04.2019
20:02
Источник

Добавить комментарий