
Архітектори показали, як будуть виглядати хмарочоси в найближчому майбутньому (фото)
5 незвичайних веж майбутнього
Цілком можливо, що в майбутньому людство переїде в настільки величезні будинки, порівняно з якими Бурдж-Халіфа довжиною 828 м здасться скромним коротуном. Більш того, вони можуть запропонувати людям щось більше, ніж просто дах над головою.
Вежа Нікітіна — Тавуша в Токіо
Один з перших проектів такого роду був розроблений в СРСР ще півстоліття тому, і висота будівлі сягала 4000 м, тобто 4 км. Його автором був інженер Микола Нікітін, який в Росії відомий в першу чергу завдяки Останкінської телевежі. Ще до закінчення будівництва про вежу довідалися, які опинилися під враженням від полукилометрового будівлі. Вони замовили Нікітіну житловий будинок висотою 4000 м прямо в Токіо. Сам Нікітін здобував освіту в 1920-е роки, коли в країні повністю змінювався і переосмысливался підхід до архітектури — за мірками тих років її можна було назвати футуристской. Ймовірно, саме тому його привабила ідея японців, оскільки крім небаченої висоти будівля вражала і передбачуваним кількістю мешканців, що сягала 500 тисяч осіб.
Перед Нікітіним стояв ряд питань: як вирішити проблему водопостачання, вентиляції і проводки електрики на самі верхні поверхи. Але найважливішою завданням було спроектувати вежу так, щоб вона була непідвладна вітрам і землетруси, які нерідко обрушуються на Японію. Ймовірно, саме з цієї причини будівля повинна було бути побудовано із застосуванням сталевої сітчастої оболонки, яку винайшов інший інженер з Росії — Володимир Шухов. Сітчасті вежі відомі своєю міцністю. Тим не менш складені плани будівлі були передчасними, тому не можна точно стверджувати, що проект був дійсно здійсненний. Судячи з того, як проходили переговори Нікітіна з його замовниками, подібні сумніви з’явилися і у самих японців. Спочатку вони попросили скоротити довжину хмарочоса до 2 км, а потім і зовсім урізати до 550 м — трохи вище Останкінської вежі. Оскільки цю висоту Нікітін вже брав, інтересу до проекту він більше не відчував.
X-Seed 4000
Куди цікавіше і безумніше виглядає інший хмарочос, який теж міг з’явитися в Токіо. Проект був розроблений в 1995 році японським бюро Taisei Construction Corporation. Відразу варто відзначити, що автори X-Seed 4000 через якийсь час зізналися: будівлю було лише рекламним ходом для розкрутки компанії, тому будувати його ніхто не збирався. І на те є причини, які залишаються вагомими навіть через майже чверть століття після першого згадування про хмарочосі, якщо його таким взагалі можна назвати. Як і у вежі Нікітіна — Тавуша, відстань між землею і його найвищою точкою становить 4000 м. Але якщо у радянського проекту ця висота повинна була вміститися на підставі діаметром 800 метрів, то японський палац, перебуваючи на платформі, охоплював 6 км землі. З-за такої величезної і широкої нижньої частини в ньому міг вміститися один мільйон чоловік, які були б розподілені по 800 поверхах. Щоб дістатися на місткому ліфті до останнього поверху, довелося б витратити порядно часу.
Своїм зовнішнім виглядом X-Seed 4000 зобов’язаний гори Фудзіяма, проте він більше схожий на піраміду з фільму «той, що Біжить по лезу» або навіть Вавилонську вежу. Причому не тільки з архітектурної точки зору. Теоретично людина може прожити все життя в X-Seed 4000, жодного разу не вийшовши на вулицю, так як в ньому буде вся необхідна для цього інфраструктура. Але і це не все: щоб люди не відчували себе відірваними від природи (або хоча б від звичної міської середовища), в X-Seed 4000 використовується концепція аркологии (архітектура та екологія). Всередині хмарочоса будуть парки, зелені зони зі своїм внутрішнім регульованим кліматом. Якщо знову шукати аналогії в кінематографі, то з цієї точки зору хмарочос вже нагадує гігантський космічний корабель, на якому жили покинули Землю люди з мультфільму «ВАЛЛ-І». Навіть якщо би варіант з реалізацією проекту серйозно розглядався, він все одно міг залишитися на папері за все тих же ризиків землетрусів і цунамі, не кажучи вже і про ціну в один трильйон і два мільярди доларів за нинішнім курсом.
Ultima Tower
Вавилонська вежа Токіо була не першим сучасним проектом подібного роду. У 1991 році американський архітектор китайського походження Юджин Тсуі представив на суд громадськості інший «мурашник» — Ultima Tower. Його зовнішній вигляд дійсно нагадує місце, де живуть якісь комахи, оскільки при створенні образу Тсуі надихався африканськими термитниками. Чи це була іронія або автор, у чиїх роботах нерідко фігурують природні мотиви, всерйоз вважав це цікавою аналогією — невідомо. Сама ідея вежі виникла у нього під час досліджень затоки Сан-Франциско. Тсуі і його команда виявили, що в самому місті існує дефіцит парковок. До всього іншого, вони уклали, що місто буде розростатися, тим самим знищуючи природні околиці. Зберегти навколишнє середовище можна, порахував Тсуі. Потрібно пожертвувати лише 1,83 км природного ландшафту, які охопить 500-поверхова Ultima Tower, і заселити туди відразу мільйон чоловік, а не будувати заради них нові квартали, які займуть більше місця.
Довжина вежі планувалася менше, ніж у X-Seed 4000, але все одно це були б значні 3219 м. Тсуі звернувся до вже згаданої аркологии. Його проект передбачав складну кліматичну систему будівлі. Воно повинно було бути розбите на 120 рівнів зі своїми міні-екосистемами, озерами, річками, пагорбами і навіть небом. Дістатися до цього неба, тобто до вершини будівлі, можна було б за 9 хвилин і 40 секунд на швидкісному ліфті, що працює завдяки сонячній енергії. На відміну від японських колег, Тсуі, швидше за все, дійсно сподівався на втілення свого задуму. Але знову виникає головна проблема — ціна. За нинішнім курсом вона наближається до 300 мільярдів доларів.
Shimizu Mega-City Pyramid
І хоча X-Seed 4000 і Ultima Tower — вельми вражаючі проекти, їх зовнішній вигляд можна назвати викликає відторгнення або навіть лякає. Проект Shimizu Mega-City Pyramid (теж створений спеціально для Tokyo) виглядає дружелюбніше. Він не такий масивний і всепоглинаючий. Висота піраміди здається більш осяжній — 2004 м. Але при всьому цьому її функціонал повторює ідеї двох минулих хмарочосів: будинок для 750 000 жителів, зелені зони, робочі місця. У якомусь сенсі за своєю будовою Shimizu Mega-City Pyramid нагадує матрьошку. Якщо він з’явиться, то конструкція складатиметься з 55 невеликих пірамід, що утворюють основну. Але на цьому японці не зупиняються. Всередині секцій вони хочуть звести хмарочоси і багатоповерхові будинки, які будуть розташовуватися на всіх восьми рівнях піраміди. На перших рівнях будуть житлові приміщення, а вище — офіси, торгові і розважальні центри.
Варто відзначити, що кількість робочих місць в Shimizu Mega-City Pyramid розрахований на жителів самого Токіо. Добиратися до піраміди буде просто — її планується будувати прямо в токійській бухті. Каркасом будівлі стануть значних розмірів труби, по яких мешканці зможуть переміщатися. Вертикальні обладнані ліфтами і ескалаторами, горизонтальні — безпілотними потягами. Труби будуть з’єднані круглими сферами. Вони не тільки скріплюють цю складну конструкцію, але і виконують функцію станцій для внутрішнього транспорту. Зрозуміло, сьогодні Shimizu Mega-City Pyramid будувати ніхто не збирається, оскільки сучасні технології не досягли необхідного рівня. Піраміда замислювалася як легке і повітряне будівлю. Щоб у наші дні звести таку споруду, використовується метал. Проте він не зможе витримати вагу токійській махини. Японці покладають надії на вуглецеві нанотрубки, які відрізняються міцністю і невеликою вагою. Однак вони досі не увійшли в побут будівельників. Якщо ж це станеться, то піраміду будуть будувати вже не люди, а роботи. За деякими прогнозами її появи не варто чекати раніше 2100 року.
Бажання японців побудувати всередині Токіо ціле місто пояснюється найбільшою у світі агломерацією, яка становить близько 30 мільйонів чоловік. Але навряд чи переселення навіть одного мільйона в ціле будова вирішить цю проблему. Тому як інструмент боротьби з перенаселенням всі міста-будинку навряд чи виправдають свої кошти та сили, вкладені в них.
Times Squared 3015
Цей хмарочос більше схожий на звичні нам будівлі, ніж інші гіганти. Якщо, звичайно, не звертати увагу на 1733 м, які повинні бути видно зі всього Нью-Йорка і його околиць. Хоча навряд чи це коли-небудь трапиться з двох причин. Вони криються в назві вежі. Times Squared означає місце, де планується вести будівництво, — безпосередньо культовий Таймс-сквер, який навряд чи хтось серйозно вирішиться знищити. Друга причина — число 3015. Так як проект був представлений в 2015 році, легко здогадатися, що 3015 означає рік, коли вежа з’явиться на Манхеттені, тобто ніколи. Але цілком можливо, що через 1000 років подібного роду житло стане природною річчю, тому в якості орієнтира для майбутніх архітекторів та інженерів Times Squared 3015 заслуговує уваги. Від інших міст-будинків його відрізняє відносно невелике підставу, яка не змінюється від землі до вершини. Саме тому правильніше буде назвати його вертикальним містом, ніж аркологией, чиїми рисами він також володіє.
Хмарочос розбитий на кілька блоків. Деякі віддані саме під природу: в одному ви зможете прогулятися по лісі, в іншому полазити по пагорбах і горах, а в третьому виявити вертикальну ферму — вона буде виробляти кисень для мешканців будинку. В інших блоках вмістяться офіси, торгові точки, пляж і навіть цілий стадіон. В кожну секцію можна потрапити за допомогою «основних ліфтів», які курсують між комірками. Щоб дістатися до конкретного поверху, потрібно буде пересісти на ліфт, що працює в межах одного блоку, або просто переміщатися по сходах. Майже у всіх частинах вежі є квартири, тому гіпотетичним покупцям потрібно буде вирішити, який вид за вікном їм по душі: тихий ліс, цілорічний курорт, гучне подобу справжнього Таймс-сквер або ж сам Нью-Йорк. Але вершиною хуліганства авторів проекту став самий верхній блок, куди вони хочуть перенести хмарочоси, що стояли на місці Times Squared 3015.
Фантазії архітекторів про хмарочосах довжиною в неколько кілометрів не обмежуються цими п’ятьма гігантами. Існують більш адекватні з погляду реалізації проекти. Але так чи інакше, майже всі передбачають створення інфраструктури, схожої з міською. Якщо ж такі будинки дійсно з’являться, то перед інвесторами може виникнути ще одне серйозне питання: чи комфортно жити в такому «мурашнику»?
Джерело: admagazine