ЖКГ, субсидії, мобільний зв’язок: що змінилося для українців з 1 травня

Бизнес и недвижимость

Тарифи і субсидії

З 1 травня на українців чекає ряд змін в оплаті ЖКГ. З цього місяця вони будуть змушені частково платити за сусідів, а боржників почнуть штрафувати, пишуть «Вести». Також деяким категоріям громадян доведеться подавати оновлені документи на отримання субсидій. Ціни на газ для населення трохи знизяться, але на гарячу воду підростуть.

Що зміниться в ЖКГ:

  • З 1 травня вступає в силу закон, який змінює взаємовідносини мешканців багатоквартирних будинків та постачальників ЖКГ. З початку місяця, щоб обслуговувати багатоквартирний будинок, сусідам потрібно буде вибрати керуючого (людини з свого кола, старий ЖЕК або компанію). З новопризначеним керуючим потрібно буде обговорити і прописати всі вимоги мешканців, розмір оплати за послуги та правил оцінки якості його роботи.
  • Також українцям почнуть нараховувати пеню за заборгованість по ЖКГ в розмірі 0,01% на місяць, або 3,65% в рік. Але в тому випадку, якщо споживачеві з боку держави буде заборгованість по виплаті субсидій або (якщо той бюджетник) зарплат, пеня нараховуватися не буде. Також на українців чекає нововведення в умовах оплати: якщо мешканці не створять об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), постачальникам послуг дадуть право вводити абонплату.
  • Наступне нововведення – закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання. З 1 травня лічильником комерційного обліку вважається не квартирне, а будинковий прилад обліку. Іншими словами, сусіди багатоквартирних будинків платитимуть за весь обсяг теплоенергії та води, спожитий всім будинком. Наприклад, якщо на будинковому лічильнику в будинку з ОСББ «накрутило» більше, ніж сумарно у всіх квартирах, додатковий залишок буде розподілятися між усіма мешканцями в тих пропорціях, які вони встановлять самі. Експерти пояснюють цю різницю застарілими мережами і недобросовісними споживачами, які ставлять на свої лічильники магніти. Але як ці «зайві» куб. м або Гкал буде розкидатися, якщо сусіди не створять ОСББ або житлово-будівельний кооператив (ЖБК), поки невідомо.
  • Також на українців чекає зниження ціни на газ. Правда, невелике: якщо до цього громадяни платили за 8,55 грн./куб. м., то тепер – 8,25 грн./куб. м. Разом з тим чиновники вирішили почекати з підвищенням тарифів на опалення і гарячу воду для киян на 19%, повідомляють у прес-службі «Київобленерго». Підвищення буде, але не таке суттєве. Однак, наскільки саме, буде відомо в травні.

Що зміниться в нарахуванні субсидій:

  • Деякі субсидианты повинні будуть подати в Управління соціального захисту населення оновлені документи для отримання субсидій: заяву та декларацію про доходи. Це необхідно зробити наступним категоріям:
  • Тим, хто орендують житло.
  • Переселенцям.
  • Сім’ям з непрацюючими людьми працездатного віку, у яких доходи відсутні або становлять суму, меншу мінімальної заробітної плати.
  • Сім’ям, яким призначили субсидію не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживаючих у квартирі осіб.
    • Всім тим, хто під ці категорії не підпадає, субсидію перепризначать автоматично. При цьому допомога держави на опалювальний сезон 2019-2020 будуть розраховувати в залежності від доходів українців у першому-другому кварталах 2019 року. У Мінсоцполітики нагадали, що не планують змінювати критерії для призначення субсидій, тому не очікують, що кількість субсидиантов в новому сезоні яким-небудь чином зменшиться.
    • У травні уряд залишив обидві форми нарахування субсидій: безготівкову та готівкову. Тим, хто справно платить за комуналку, гроші від субсидій продовжать видавати на руки. А ось тим, хто має заборгованість, субсидії переведуть у безготівкову форму до моменту, доки вони не погасять свої борги.

    Джерело: UBR.ua